Будь-яка система відеоспостереження, в тому числі найнадійніша і просунута, здатна одного разу відмовити. Особливо це стає актуальним при зростанні кількості камер, серверів та лінійного обладнання. Як уникнути негативних наслідків цього?

 

    Правильно спроектований і грамотно інстальований ІР-відеонагляд повинен забезпечувати достатній рівень відмовостійкості і можливість негайного відновлення нормального режиму експлуатації після усунення причини відмови. Принципи забезпечення стійкості систем досить прості: по-перше, при відмові будь-якого з компонентів система повинна це «зрозуміти» і прийняти заздалегідь передбачені заходи. І, по-друге, весь ланцюг дій по боротьбі з відмовами повинен мати на меті мінімізацію часу виведення системи з штатного режиму експлуатації. Фізична заміна компонентів, як правило, відбувається силами технічного персоналу, і залежно від обсягу замін процес цей може затягнутися на кілька діб, а то й тижнів. На критично важливих об'єктах, де прості системи є абсолютно неприпустимими, доводиться вдаватися до повного резервуванню всіх компонентів і ліній зв'язку. Між цими двома крайнощами є кілька варіантів організації відмовостійких систем, не настільки «повільних» і разом з тим не настільки витратних.
    У мережевих відеореєстраторах, як правило, використовуються RAID-масиви накопичувачів, що дозволяють уникнути перерв у записи при аварії жорсткого диска. Однак при аварії самого реєстратора перерви неминучі, тому рішення на базі промислового сервера має більш високу стійкість до відмов: тут передбачені варіанти відмови будь-якого з компонентів без виходу пристрою з ладу.
    При відмові блоку живлення в сервері виробляється практично моментальне перемикання на резервний блок. При цьому, завдання забезпечення системи безперебійним живленням повинно бути вирішене при будь-якій конфігурації системи. За фактом відмови керуючий софт розсилає адміністратору системи та відповідальному за технічний стан серверів повідомлення відповідного змісту.
    Відмова жорсткого диска в одному з серверів або мережних пристроїв зберігання NAS також не повинна призводити до зупинки запису і відтворення. Організація дисків в RAID-масиви дозволяє здійснювати «гарячу заміну» вінчестерів, а самі мережеві пристрої повинні забезпечувати і відповідне оповіщення всіх відповідальних за роботу системи співробітників про відмови і виявлених проблемах з дисками. При аварії самого NAS система може перемикати відеопотоки на резервний пристрій - якщо, звичайно, це передбачено проектом системи. При цьому в досить якісних системах час затримки може складати не більше 30 секунд.
    При відмові мережі передачі даних, на жаль, в певних сегментах мережі припиняється передача відеопотоків з камер. Відповідно, щоб цього не відбувалося, в системах ІР-відеоспостереження повинні пред'являтися високі вимоги до якості реалізації мережевої інфраструктури. Практика показує, що найбільш простим і ефективним засобом організації мережі підвищеної стійкості є застосування комірчастої структури (mesh network). При відмові одного з маршрутів передачі даних мережеві комутатори можуть автоматично перемикати трансляцію на резервний маршрут. А від відмов більш глобального характеру систему може позбавити можливість локальної запису відеосигналу на рівні камер. При цьому в найбільш просунутих рішеннях після відновлення зв'язку камери з сервером керуючий софт дозволяє організувати передачу записаних даних в систему і їх синхронізацію із загальним відеоархівом.