Проведення постійних обшуків під час дії воєнного стану з боку правоохоронних органів влади стали повсякденною нормою для України. Це пояснюється тим, що кількість злочинів, які вчиняють громадяни значно зросла за майже 2 роки повномасштабної війни із Російською Федерацією. Однак, для того, щоб розуміти чи мають службові особи проводити обшук у володінні громадянина, потрібно чітко розумітися на особливостях проблематики цього питання та його застосування на практиці. В чому і вбачається актуальність обраної тематики на сьогодні. А тому у цій статті ми поговоримо про особливості проведення обшуку у володінні громадянина, при цьому аналізуючи чинні нормативно-правові акти України.

Яке законодавче поняття обшуку?

Під обшуком слід розуміти – обґрунтовану доказовою базою слідчу (розшукову) дію, яка носить примусовий характер та полягає в обстеженні приміщень, житлових будівель та ділянок місцевості, що перебувають у володінні, користуванні чи розпорядженні громадянина, близьких членів його сімʼї чи родичів, юридичної особи або інших осіб.

Яка головна мета проведення обшуку?

Із аналізу ч. 1 ст. 234 КПК вбачається, що основною метою проведення обшуку є:

  • виявлення, знаходження та фіксація відомостей, які вказують про наявність обставин вчинення кримінального правопорушення;
  • розшук знарядь, яким було вчинено кримінальне правопорушення або майна, предметів, документів та інших речових доказів, які здобуті в незаконний спосіб та мають важливе значення для розгляду кримінального провадження органами досудового розслідування;
  • встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Які існують види обшуків у кримінальному законодавстві України?

  • Обшук житла чи будь-якого іншого приміщення, що знаходиться у тимчасовому чи постійному володінні громадянина, незалежно від його призначення (житлове приміщення, гараж, підвал тощо);
  • Обшук рухомого майна громадянина – до прикладу транспортний засіб;
  • Обшук службових приміщень (склади чи сховища підприємств, установ чи організацій, а також виробничі приміщення);
  • Обшук територій (земельна ділянка, сад, огород тощо);
  • Обшук громадянина – повинна проводити лише та службова особа, яка має однакову стать із громадянином, що підлягає обшуку.

Які існують законодавчі підстави для проведення обшуку?

Ухвала слідчого судді місцевого суду в межах територіальної юрисдикції якого знаходяться органи досудового розслідування. Суддя може винести таку ухвалу лише за поданням відповідного клопотання процесуальної особи (слідчого), що здійснює безпосередній збір доказової бази по кримінальному провадженні. Потерпіла особа чи захисник не мають права прохати суд про винесення відповідної ухвали на проведення обшуку, оскільки вони можуть тільки звертатися до особи (слідчого), яка здійснює досудове розслідування кримінального провадження із відповідним клопотанням. Ухвала є дійсною протягом 1 місяця з дня її постановлення та вона надає право проникнути до житла особи лише 1 раз.

Без винесення ухвали слідчого судді:

  • надання власником приміщення чи іншого володіння особи своєї добровільної згоди на проведення обшуку;
  • невідкладні випадки, що повʼязані із врятуванням життя громадян та майна, чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у скоєнні злочину.

Хто має право проводити обшук у володінні громадянина?

Порядок проведення слідчо-розшукової дії як обшук регламентується положеннями статей 233-236 КПК України. Так, із їх аналізу можна сказати, що обшук може бути проведено лише слідчим або прокурором. Крім того, право на проведення обшуку цих осіб повинно бути вказано в ухвалі слідчого судді.

Таким чином, законодавець чітко визначає осіб, які безпосередньо наділені повноваженнями здійснювати обшук у приміщенні чи іншому володінні громадянина.

Однак, на практиці часто трапляються випадки, коли обшук проводиться іншими працівниками оперативних підрозділів Національної поліції, ДБР, НАБУ тощо, за наявності доручення від слідчого чи прокурора. В такому разі в захисника чи потерпілої особи зʼявляються підстави для визнання такого обшуку незаконним та всіх його результатів проведення – недопустимими доказами по справі. Даний правовий висновок закріплений у постанові від 6 грудня 2022 року Обʼєднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду справа № 663/820/15-к.

Якщо у вашому житловому приміщенні проводять обшук і ви вважаєте його незаконним, то в такому випадку негайно звертайтесь до адвоката при обшуках від адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи допоможуть вам захистити ваші права та законні інтереси під час проведення обшуку, адже ми чітко розуміємо процедуру його проведення та інші проблемні аспекти, що можуть виникнути на практиці. Крім цього, ми гарантуємо результат при зверненні. А тому не зволікайте та приходьте на консультацію саме до нас!