Те, наскільки комфортно і зручно вам житиме у квартирі або заміському будинку, великою мірою залежить від добре продуманої, спроєктованої та змонтованої електрики. Намагайтеся заздалегідь врахувати головні правила, щоб більше про це не згадувати.

Спальня

Розетки біля ліжка. У ліжка має бути щонайменше дві розетки з кожного боку. Традиційно їх розташовують над тумбочками. Нижній край розетки в ідеалі - на 10-15 см вище за тумбочки.

Розетки для ТВ. Організуйте дві розетки: одну для телевізора та одну інтернет-розетку. Розмістити їх краще за телевізором чи телевізійною тумбою. Висота, що рекомендується — близько 130 см, так вони будуть приховані за технікою.

На робочому столі. Якщо ваша функціональна робоча зона знаходиться в спальні, то над письмовим столом рекомендується організувати щонайменше чотири розетки на відстані 10-15 см від стільниці.

Вимикачі та розетки поруч із дверима. Поруч із дверима повинен знаходитися вимикач загального освітлення та одна розетка для підключення порохотяга або іншої дрібної побутової техніки. Розташуйте їх з боку ручки закритих дверей і переконайтеся, що вони не будуть заховані за меблями. Стандартна висота від вимикача до підлоги – 75-90 см, розетки – 30 см від підлоги та 10 см від дверей.

Вітальня

Розетки поряд із зоною відпочинку. Орієнтуйтесь на 1-2 розетки по обидва боки дивану для освітлювальних приладів та техніки. Якщо біля дивана розташовані тумбочки, плануйте розмістити розетки між ними та диваном. Розетки повинні бути на висоті 15-30 см від підлоги, але не вище за диван.

Розетки біля вікна. Багато хто любить затишно влаштуватися біля вікна з книгою. Передбачте 1-2 розетки в цій зоні для освітлювальних приладів, щоб потім не псувати загальний «пейзаж» проводами та подовжувачами.

Вимикачі та розетки поруч із дверима. Тут діють ті ж принципи, що і в спальні: висота вимикача до підлоги – 75-90 см, розетки – 30 см від підлоги та 10 см від дверного отвору.

Кухня

Продумайте кількість техніки та організацію освітлення. Визначте кількість та орієнтовне розташування побутової техніки на вашій кухні. Це стосується не тільки великої, а й дрібної техніки: чайник, кавоварка, тостер і т.п. В організації освітлення заздалегідь визначте, чи знадобляться розетки для вбудованого підсвічування шаф та робочої зони.

Розетки для вбудованої техніки. Кожен елемент – це окрема розетка. Як мінімум їх має бути три: для холодильника, витяжки, плити. Розетки можна розташувати за стінками сусідніх шаф, для витяжки - над кухонними шафками. Нижній ряд розеток рекомендується встановити на відстані 7-10 см від приладів. Розетку для витяжки встановіть на висоті 5-6 см від верхнього ряду шафок.

Розетки для дрібної побутової техніки. Скільки таких розеток безпосередньо залежить від кількості техніки, але обов'язковий мінімум 3 розетки. Найкраще встановити їх над стільницею. Над плитою та мийкою не рекомендується – їм може зашкодити вплив вологи та високих температур. Висота – 10-30 см від стільниці або 105-110 см від підлоги.

Розетки для ТВ та інших приладів. Не заважатиме одна додаткова розетка біля дверей, наприклад, для порохотяга. Встановіть її на висоті не менше ніж 30 см від підлоги. Можуть знадобитися ще дві — для ТБ і інтернет-розетка. Їхнє розташування залежить від місця для телевізора та діагоналі екрана.

Вимикач загального освітлення. Вам знадобиться один вимикач загального світла, розташований на боці ручки зачинених дверей. Висота від підлоги - 75-90 см, відстань від дверей - 10-15 см. Якщо ви вирішили зробити окреме підсвічування обіднього столу, то для нього краще зробити окремий вимикач - поряд зі столом або в одній зоні із загальним вимикачем.

Вимикачі вбудованого освітлення. Їх теж необхідно передбачити при плануванні електрики на кухні - по одному вимикачу та одній розетці в загальній рамі для освітлення вбудованих шаф та робочої поверхні. Розташувати їх краще безпосередньо у місцях самого джерела світла. Для вбудованих шаф на висоті 5-10 см над шафою, для робочої зони – 10-30 см над стільницею.

Ванна кімната

Розетки поруч із раковиною. Поруч із раковиною має бути мінімум одна розетка для дрібних приладів: фена, бритви й т.п. Також подбайте про розетку для підсвічування дзеркала над раковиною. Висота розетки від підлоги — не менше 60 см. На такій відстані вона повинна знаходитися й від найближчого джерела води.

Розетки поруч із ванною або душем. Якщо ванна або душ із гідромасажем, вам може знадобитися додаткова розетка поруч із їх підключенням. Вона не повинна бути нижчою від комунікації водопостачання. Орієнтовна висота від підлоги - 110-115 см.

Вимикач загального світла. Для ванної кімнати достатньо одного вимикача загального світла з боку ручки закритих дверей або в коридорі на висоті 80 см від підлоги та на відстані 10 см від одвірка.

Розетки для побутової техніки. Також подбайте про розетки для пральної машини, водонагрівача та сушки для рушників. Найкраще розмістити розетки за вбудованою технікою, головне, щоб вони не були поруч із введенням комунікацій водопостачання та зливу. Висота від підлоги залежить від місця розташування та типу техніки, найчастіше – це 100 см від підлоги.

Передпокій

Кількість розеток та вимикачів. Кількість розеток залежить від того, яка техніка та освітлювальні прилади будуть у вашому передпокої: лампи, бра, порохотяг, сушарка для взуття, wi-fi-роутер. Зазвичай у передпокої достатньо одного вимикача, але якщо планування вашого передпокою зроблено у вигляді літери «Г», не завадить додатковий вимикач для освітлення темної зони.

Розташування розеток. Розетки в передпокої повинні бути віддалені від вікон і дверей не менше ніж на 10-15 см, від підлоги - на 30 см. Вони не повинні бути закриті меблями та знаходитися поряд із газовими трубами та витяжними каналами.

Роботу з електрикою краще проводити до початку оздоблювальних робіт. В іншому випадку приготуйтеся витратити час, гроші та нерви на відновлення покриття стін та підлоги. Більш детально про проєктування та монтаж електрики ви можете ознайомитись на сайті компанії "Ремонт оселі" remontoseli.com.ua.